Moje první dva roky na volné noze

05/02/2018

tomáš stýskala

Na začátku roku 2016 jsem opustil firmu, kde jsem se staral o optimalizaci webových stránek. Bylo to několik let péče o klienty, kterým jsem jako jediný SEO specialista zajišťoval téměř vše od A do Z.

Jaký byl můj rok na volné noze?

Rok 2016 byl hodně krátký. Uběhl tak rychle, že jsem najednou stál na začátku roku 2017 a řešil, kolik teda zaplatím na daních. Přechod na volnou nohu byl jistou cestou bez rizika. Pro svůj první rok jsem měl domluvenou dlouhodobou spolupráci, že jsem nemohl udělat chybu. Ve své minulé firmě jsem jako společník řešil stejně všechno od sjednání zakázek, práci pro klienty, včetně fakturace a řešení účetnictví, tak můj první rok jako freelancer jsem se cítil doslova jako vysvobozený. O to rychleji tento rok utekl. Jako odměnu za práci jsem si pořídil A7, lehce zajetou, protože jsem milovník Audi. Finančně ani nedokážu porovnat, je to nesrovnatelně lepší na poli freelancera než jako jednatel v mini firmě.

Po osobní stránce

V osobním životě se taky výjimečně dařilo, protože jsem se usadil a začal chodit se svou životní lásku. Zároveň jsem se zaměřil více na cestování. Navštívil jsem Miláno, Barcelónu, Londýn na první dovolené. Na druhé dovolené Stockholm a na třetí dovolenou se vyhříval na Maltě. Poslední dovolenou jsem strávil poznáváním měst Amsterdam, Brusel a Kolín. Společnost na cestě mi dělal nejvíce Macbook Air, díky kterému jsem si připadal jako správný digitální nomád, protože jsem částečně práci vyřizoval online i na cestách.

Po sportovní stránce

Tuto oblast si dovoluji mít ve vlastním odstavci, protože se považuji za sportovce, který miluje pohyb. Na začátku roku jsem se zúčastnil LH24, tedy 24hodinového „běhu“ na Lysou horu. Dále jsem si zaběhl svůj první půlmaraton v životě a to v čase 1:34:46. Během roku jsem se zúčastnil dvou desítek závodů na vzdálenost 4-10km a místní přehradu Olešnou jsem oběhl v čase 17:32, která má vzdálenost 4,4km a tím se dostal na tempo pod 4min / km. Kromě běhání jsem si vyšel kromě Beskydských vrcholů také Nízké i Vysoké Tatry na Slovensku a ferraty v Rakousku. Na snowboard už nebylo moc času, protože jsem na prkně strávil jen pár dní.

Jaký byl můj druhý rok na volné noze?

Rok 2017 byl doslova přelomový. Po pracovní stránce byl tento rok delší. Měl jsem více času se ponořit do práce jako SEO specialista pro své klienty a dokázal jsem si tuto práci hlavně více užít. Dokázal jsem delegoval pomocné práce na externisty a celkový dojem i výsledky byly nadmíru dobré. Jsem možná trochu barbar, ale nejlepším digitálním pomocníkem byl pro mne word, excel, gmail včetně dalších funkcí jako google disk, analytics, kalendář, ale například také majestic, collabim, xenu, sklik, adwords a také fakturační idoklad. Nabral jsem nové zakázky a zcela se ujistil, že v oboru optimalizace webových stránek a internetovém marketingu budu pokračovat ještě mnoho a mnoho let, protože mě nejen baví, ale i finančně uspokojuje.

Na konci roku se mi podařilo dokončit studium MBA v oboru Marketing, media a soft skills. Poté jsem si udělal některé certifikace jako Collabim nebo Google Analytics a účastnil se několika školení, díky kterým mám šanci pokecat s kolegy v oboru. Jinak pracuji home office. Tento rok jsem si z jednoho pokoje udělal pracovnu a pořídil celkem slušně rychlý počítač se dvěma monitory, abych sledoval pohodlně těch svých 30 – 40 otevřených oken, které mám běžně před sebou a neztrácel na rychlosti.

Po osobní stránce

Pokračoval jsem v cestování, kdy jsem poznal celý ostrov Ibiza, poté Gran Canaria a nakonec zakončil relaxaci v jižní části Chorvatska. Co je však nejdůležitější, dozvěděl jsem se, že budu otcem a to je nejlepší zpráva za poslední roky. Dále jsem začal se svou nastávající maminkou plánovat stavbu rodinného domu. Pozitivní je, že jsem začal více číst knížky, které mě motivují pracovat efektivněji a déle. Někdy stačí motivační, životní nebo běžné business moudra, která mi připomenou, že prokrastinace není nic pro mne. Snažím se omezovat dobu na Facebooku.

Po sportovní stránce

Musím se přiznat, že ikdyž jsem navýšil počet uběhnutých kilometru o 20% na vzdálenost 1650 km za kalendářní rok, tak jsem více omezil horské výšlapy, běžecké výšlapy a cvičení ve fitku. Na snowboardu jsem byl pouze 3 dny a ferraty jsem nestihl. Více mě bavilo pracovat a plánovat rodinný život.

Jaké byly tedy první dva roky?

Neříkám, že to byly snadné dva roky, zakázek bylo hodně, ale to je možná právě dobře. Neměl jsem čas přemýšlet, kde hledat práci a práce si mě sama našla. Kdybych měl v sobě více digitálního nomáda a nechtěl se rodinně usadit, tak bych cestoval půl světa. Digitální nomádství se mi líbí a v kombinaci s typem mojí práce, tedy vše online, to půjde dobře snad i v budoucnu. Kryptoměny a moje investice do bitcoinu a akcií shrnu až v dalším přehledu. Zatím je ještě brzo, ale zkušeností není nikdy málo.

Co bude v roce 2018?

Určitě budu pokračovat v rozjeté práci. Nepatřím mezi lidi, kteří touží mít vlastní projekt, svůj eshop, svůj startup, svůj velký buznys a to i přes to, že díky svým znalostem z marketingu bych určitě něčeho dokázal. Práce pro klienty mě naplňuje a budu v tom tedy pokračovat – doufám, ještě řadu let.

Tomáš Stýskala

Další zajímavé přehledy a ohlédnutí za rokem 2017:

Máte tip na zajímavý přehled roku 2017? Pošlete mi mailem odkaz, díky.