Jeden ze způsobů, jak se dělá webdesign

13/05/2016

Jak se dělá webdesign

Když se podíváte na internet, uvidíte zde nepřeberné množství stránek. Jejich grafická kvalita se pohybuje v různých úrovních od vynikající až po velmi slabou. Webdesign je specifickou prací, u které je důležitá jak znalost počítačového prostředí a programů, tak i určitý výtvarný cit.

Vytvoříte si šablonu stránky

K vytvoření předlohy webové stránky slouží HTML (jazyk pro tvorbu webových stránek) a CCS (jazyk popisu zobrazení elementů na webové stránce). Samotná internetová stránka je HTML soubor. Jde o text a tagy, tedy speciální značky, což tvoří zdrojový kód.

Soubor se připraví v HTML editoru. Když soubor připravíte a následně otevřete v některém z běžně užívaných prohlížečů, uvidíte výslednou podobu stránky tak, jak si ji zvykli vídat uživatelé, kteří se na internetu pohybují.

Úvodní stránka webu je index.html, celkový obsah potom tvoří další html soubory. Obsah stránek tvoří HTML, formu CCS. Soubory s koncovkou ccs vytvářejí vzhled a mnohdy jsou psány rovnou do Huml souborů. Internetový prohlížeč si potom s oběma poradí a vykreslí je na obrazovce. Tak vlastně vzniká ze zdrojového kódu podoba strany, tvoříte její šablonu.

Bez PhotoShopu se neobejdete

Pokud ale chcete dělat skutečnou grafiku, aby web měl z výtvarného pohledu skutečně špičkovou úroveň, pak potřebujete k tvorbě grafických prvků program PhotoShop. Vytvoříte podle zadání grafický návrh ve Photoshopu, který si rozdělíte na jednotlivé bloky a následně ho kódováním v HTML a CCS uvedete do praxe, tedy vytvoříte konečnou grafickou podobu celé webové stránky.

Ovšem být jenom perfektním znalcem HTML, CCS a programu Photoshop nestačí, měli byste mít alespoň základní výtvarnou představivost. Dalším faktorem, který určuje webdesign, a to zejména u velkých firem je CI, neboli Corporate Identity. Tvůrce webových stránek ve Photoshopu tak například musí používat jenom přesně určené písmo nebo přesně definované odstíny barev.