TikTok SEO aneb pochopení algoritmu TikToku

05/11/2022

tiktok seo

TikTok se rychle stal virální senzací a miliony uživatelů po celém světě tráví hodiny procházením nekonečné nabídky videí aplikace. Ale pro byznys spočívá největší aktivum TikTok v jeho algoritmu.

Na úvod si řekneme, proč by mělo být důležité pochopit algoritmus TikToku. V tomto článku se budeme zabývat výhodami a nevýhodami algoritmu TikTok a jak jej využít k tomu, aby si obsah vaší značky prohlíželo více uživatelů.

Principy algoritmu TikTok

V roce 2020 generální ředitel TikTok Kevin Mayer zveřejnil manifest o důležitosti transparentnosti pro technologické společnosti, zejména pokud jde o jejich obsahové algoritmy. Společnost Mayer se zavázala být otevřenější než její konkurenti, čímž nepřímo vyzvala Meta a Google.

Naštěstí pro nás obchodníky TikTok dodržel svůj slib a má solidní dokumentaci o tom, jak jejich algoritmus funguje. V tomto článku budu tyto informace kombinovat se dalšími zdroji a závěry založenými na obecných principech sociálních médií.

Objevování zajímavých témat

Obsah, který TikTok zobrazuje, vychází z demografických údajů konkrétního uživatele. TikTok shromažďuje data o tom, jak uživatelé interagují s různými videi. Na základě těchto informací může TikTok určit zájmy uživatele a poskytnout jim související obsah.

TikTok používá obsah každého videa, aby pochopil, jakého tématu se týká. To je založeno na použití hashtagů, popisů videí, použitého zvuku TikTok a textového mluveného zvuku. Na základě toho, co víme o schopnostech zpracování přirozeného jazyka jiných platforem, je to pravděpodobně efektivnější v angličtině než v jiných jazycích.

Platforma se zlepšuje v přizpůsobování tohoto obsahu pro vás, když s ním pracujete, ale také zakládá svá doporučení na demografických údajích, jako je pohlaví, věk a poloha.

Podle jejich zásad ochrany osobních údajů TikTok do vašeho profilu přidává „odvozené informace“, jako je věková skupina, pohlaví a zájmy.

S tímto vědomím by dávalo smysl, že TikTok rozděluje publikum do různých zájmových kohort. Propojením různých témat podle toho, jak úzce spolu souvisí, by TikTok měl být schopen zobrazit témata, která se vám pravděpodobně budou líbit, i když jste se s nimi na platformě nikdy předtím nezabývali.

Podívejme se na příklad. Mám rád kulturistiku, takže jsem pravděpodobně v fitness a posilovacích hackech, což znamená, že mám pravděpodobně rád sport a zdravé stravování.

Prasknutí efektu filtrační bubliny

Politika transparentnosti TikTok vznikla poté, co obdržela určitou kritiku ohledně toho, jak jejich algoritmus vytváří echo komory, které podporují radikalizaci a šíření dezinformací. Nyní někteří zástupci platformy hovořili o tom, jak se tomu platforma snaží zabránit.

Youtube a Facebook se kvůli tomu dostaly pod palbu již dříve, ale pravdou je, že jakákoli platforma s algoritmem pro zjišťování obsahu, který se spoléhá na zapojení, je náchylná k vytváření ozvěnových komor a podpoře radikalizace. Lidská psychologie nám říká, že je pravděpodobnější, že se zapojíme do obsahu, který vyvolává silnou emocionální reakci. To motivuje tvůrce obsahu, aby propagovali obsah, který nás rozčiluje nebo se bojí.

Odpověď TikTok na efekt filtrační bubliny byla poněkud jednoduchá: platforma vám čas od času ukáže náhodný obsah.

Aby se zabránilo homogenitě obsahu, aplikace začala uživatelům zobrazovat obsah, se kterým se obvykle nezabývají. To zahrnuje zobrazování náhodných hashtagů, estetiku videa, zvuky a témata. Aplikace se snaží udržovat věci čerstvé tím, že se vyhýbá opakování obsahu, takže je nepravděpodobné, že uvidíte dvě videa od stejného tvůrce nebo použijete stejný zvuk za sebou.

Dalším zajímavým začleněním do algoritmu je zobrazení čerstvého obsahu, který dosud neměl žádnou interakci. Pokud jste uživatelem TikTok, jsem si jistý, že jste si toho všimli.

Podle učení jedné z mých oblíbených učebnic psychologie bychom potřebovali vidět asi 50 % tohoto náhodného obsahu v našem zdroji, abychom prolomili behaviorální učení a zaujatost vůči tomu, co už máme rádi. Je zřejmé, že by to bylo proti obchodním zájmům většiny platforem sociálních médií, takže se to zdá nepravděpodobné.

S ohledem na toto pozadí a kontext se pojďme ponořit do hodnotících faktorů TikTok.

Faktory hodnocení TikTok

Jak jsem uvedl výše, tento seznam hodnotících faktorů je založen na kombinaci funkcí potvrzených TikTok a také na neoficiálních zdrojích a obecných postupech sociálních médií.

1. Video zapojení

Jedním z faktorů hodnocení TikTok je zapojení, které zahrnuje hodnocení Líbí se a komentáře a také dobu sledování a návštěvy profilu. Když má video TikTok vysokou míru zapojení, znamená to, že si lidé věnují čas na interakci a interakci s obsahem.

To zahrnuje také přehrávání, sledování, záložky a označení videa jako „nezajímá mě“ (což samozřejmě negativně ovlivňuje vaše video). Zapojení ukazuje TikTok, že obsah stojí za zpřístupnění více uživatelům, což mu pomáhá dosáhnout vyšší pozice v algoritmu TikTok.

Ne všechny formy zapojení jsou si samozřejmě rovny. Komentář nebo sdílení jsou silnější indikátory zapojení než like. Vidíme to v dokumentaci TikTok a platí to i pro mnoho dalších platforem sociálních médií.

Podle dokumentace TikTok, zapojení se měří na úrovni videa, nikoli na úrovni účtu.

Profily, které uživatel sleduje na TikTok, také přispívají k určení profilu zájmů uživatele. Sledování zahradnických účtů ještě dále naznačuje algoritmu, že vás zajímají videa o zahradničení.

Počet sledujících nebo předchozí výkon účtu nemá přímý vliv na hodnocení jejich videí. Vysoký počet sledujících však může nepřímo pomoci k lepšímu výkonu vašich videí, protože je prostřednictvím vašich sledujících vystaví více očím. Pokud vaši sledující reagují na váš obsah, může vám toto zapojení pomoci oslovit větší publikum.

Jedná se o velký posun od klasických forem marketingu na sociálních sítích, kde se předpokládá, že předchozí výkon příspěvků na profilu ovlivnil dosah, který budou mít budoucí příspěvky.

2. Objevte zapojení karet

Dalším způsobem, kterým TikTok určuje potenciální zájem uživatele o video, je analýza jeho interakcí s obsahem TikTok, který není pouhým videem. Vyhledávání, klikání na hashtag, prozkoumávání populárního tématu nebo sledování videí s konkrétním zvukem bude mít vliv na doporučení videí, která uživatelé obdrží ve svém zdroji Pro vás.

3. Obsah videí

Obsah patří pochopitelně mezi hodnotící faktory TikTok ve videoobsahu, podobně jako obsah pro Google, který se snažíme optimalizovat. Jak tento obsah rozpoznat? Aby platforma mohla doporučovat videa s tématy, která se vám líbí, musí rozumět tomu, o čem každé z videí je.

V nahraných videích je několik prvků, které aplikaci pomáhají pochopit, jaké téma a jaké emocionální vyznění má každé video. Podívejme se, jaké jsou tyto prvky:

Vizuály videa. V souladu se svými zásadami ochrany osobních údajů může TikTok „detekovat a shromažďovat charakteristiky a vlastnosti video a zvukových nahrávek“ identifikací objektů, scenérií a částí těla, které jsou ve vašem videu přítomné. To se používá pro moderování obsahu a pro napájení jejich algoritmu doporučení.

Zvuk. Platforma dokáže zpracovat „text mluvených slov“ ve vašich videích, aby lépe porozuměla tomu, o čem jsou.

Text přes video. K pochopení obsahu také přispívá použití textu přes video. Nativní přidání textu v rámci platformy může poskytnout silnější signál na základě způsobu, jakým fungují jiné algoritmy pro hodnocení obsahu.

Název a hashtagy. Toto je signál OG pro TikTok a je to ten, o kterém veřejně diskutovali nejvíce. Název a hashtagy použité ve videu pomáhají TikTok sdělit, o čem video je, ale mohou také nepřímo ovlivnit hodnocení tím, že ovlivňují zapojení a objevování.

Zvuky TikTok. Zvuk použitý ve videu je sám o sobě hodnotícím faktorem, protože platformě pomáhá porozumět obsahu videa. Ale největší způsob, jakým zvuky ovlivňují výkon vašeho obsahu, je skok v trendu. Trendy zvuky se na krátkou dobu zvýší v hodnocení, protože mohou předvídat zapojení uživatelů.

4. Jazyk obsahu

Ve svém účtu můžete nastavit tři jazykové předvolby: jazyk aplikace, preferované jazyky a jazyk překladu. To by mělo být docela samozřejmé, ale je zde zajímavý aspekt k prozkoumání.

Můžete vybrat několik preferovaných jazyků a TikTok vás vyzve k výběru jazyků, kterým rozumíte. Můžete však vybrat pouze jeden jazyk pro aplikaci a jeden pro automatické překlady obsahu. Nepřekvapilo by mě, kdyby TikTok použil tato nastavení k určení, který z vašich preferovaných jazyků je skutečně váš oblíbený.

5. Vhodnost zařízení

TikTok ve své dokumentaci vysvětluje, že ve videích, která se uživatelům zobrazují, záleží na zařízení uživatele, ale neuvedli přesně jak.

Podle TikTok jsou informace, které dostávají o vašem zařízení, cokoli od uživatelského agenta, mobilního operátora, nastavení časového pásma, modelu a operačního systému a typu sítě až po rozlišení obrazovky, stav baterie nebo nastavení zvuku.

Odhaduji, že starší a pomalejší zařízení zobrazují kratší a lehčí videa častěji, aby nedošlo k narušení uživatelského zážitku, pokud výkon telefonu nestačí.

6. Lokalita tvůrce

V oficiální dokumentaci TikTok je jeden řádek, který mě opravdu zaujal:

„Silný ukazatel zájmu, jako například to, zda uživatel dokončí sledování delšího videa od začátku do konce, bude mít větší váhu než slabý ukazatel, například zda se divák a tvůrce videa nacházejí ve stejné zemi.“

Není příliš jasné, jak se poloha používá jako hodnotící faktor, ale víme, že existuje. Chápeme, že blízkost mezi diváky a tvůrci pomáhá při hodnocení, ale nevíme, na jaké úrovni se měří.

TikTok sleduje polohu uživatele prostřednictvím informací o SIM kartě, IP adresy a, pokud dáte svolení, GPS.

7. Nezpůsobilý obsah

TikTok má dva způsoby, jak moderovat obsah: odstranit jej nebo učinit jej nezpůsobilým k hodnocení. Patří mezi ně vaše obvyklé podezřelé, jako je násilí, nahota a projevy nenávisti, spolu s některými dalšími.

Existuje několik zajímavých typů obsahu, které se nemohou zobrazovat na stránce Pro vás:

  • Obsah nahraný uživateli mladšími 16 let – k vytvoření účtu tedy nepoužívejte skutečný věk vaší společnosti.
  • Obsah, který zahrnuje QR kódy – TikTok chce vědět, na co odkazujete, a získat kousek dortu, pokud se jedná o doporučení produktu.
  • Obsah, který uživatele manipuluje, aby se zapojil do videa nebo uživatele – vše, co „dvakrát poklepejte na obrazovku, abyste viděli něco magického“, zůstane na Instagramu.
  • Duplicitní obsah z TikTok nebo jiných platforem, kde uživatel nepřidává žádné významné kreativní úpravy.
  • Nebezpečné kaskadérské kousky, které neprovádějí profesionálové.
  • Obsah jako tabák.

8. Tvorba nativního obsahu

Jsem si docela jistý, že vytváření obsahu pomocí nativních nástrojů TikTok může pomoci zvýšit hodnocení vašeho obsahu. Jiné platformy sociálních médií mají tendenci upřednostňovat nativní obsah a vytváření nativního obsahu ve svém algoritmu, takže by dávalo smysl, aby TikTok udělal totéž. V zájmu transparentnosti se jedná pouze o kvalifikovaný odhad, nikoli o oficiální hodnotící faktor.

Instagram například vylepšil své nativní nástroje pro tvorbu videí pro Reels a Stories a zároveň snížil obsah s vodoznaky z jiných platforem. Facebook upřednostňuje nativní video před vkládáním na Youtube. LinkedIn upřednostňuje příspěvky bez externích odkazů a zároveň nabízí nativní blogovou platformu.

Vlastní analýza společnosti TikTok ukazuje, že společnosti, které používaly své nativní kreativní nástroje, zaznamenaly 14krát větší zapojení než ty, které je nepoužívaly.

Existuje nepřímý mechanismus, který by mohl vést k lepšímu výkonu nativních videí TikTok: obeznámenost uživatelů s typem obsahu, který může aplikace nativně produkovat. Uživatelé velmi rychle zaznamenají přeprodukované video jako reklamu a budou mít tendenci se s ním zapojovat mnohem méně. Tento blogový příspěvek na TikTok for Business tuto teorii podporuje tím, že říká značkám: „nedělejte reklamy, vytvářejte TikToky“.

Na závěr je cílem algoritmu TikTok ukázat vám obsah, který vás bude zajímat, a přitom se vyhnout bublinám filtru.

Na základě interakcí uživatele s aplikací je TikTok schopen navrhnout videa, která by uživatele mohla zajímat. To se děje prostřednictvím analýzy hodnocení Líbí se mi, komentářů, doby sledování, přehrávání, sledování a záložek. Aplikace je také schopna porozumět obsahu videí prostřednictvím vizuálů, zvuku, textu a hashtagů. TikTok navíc při navrhování videí bere v úvahu jazykové preference, informace o zařízení a umístění uživatele i tvůrce.

Originál článku naleznete zde:

https://moz.com/blog/tiktok-algorithm-seo